O doménách
Řešení sporů
V případě jakéhokoliv sporu týkajícího se Smlouvy o registraci včetně těchto Pravidel a nebo registrovaných Doménových jmen a nebo žádostí o registraci se zúčastněné strany budou snažit vyřešit sporné otázky dohodou. Pro tyto účely mohou zvážit použití neformální arbitráže, jejíž základní zásady jsou popsány v dokumentu s názvem Postup řešení sporů souvisejících s doménovými jmény (Postup řešení sporů), který lze nalézt na www.nic.cz na World Wide Web. Pokud se strany nedohodnou na použití Postupu řešení sporů, mají plnou volnost vyřešit svůj spor v rámci platných právních předpisů.
Žadatel souhlasí, že pokud bude registrace Doménového jména zpochybněna třetí stranou, zváží možnost řešení tohoto sporu podle ustanovení dokumentu Postup při řešení sporů, který je k dispozici na internetu na adrese www.nic.cz na World Wide Web. . Žadatel se zavazuje oznámit neprodleně CZ.NICu jakýkoli probíhající nebo hrozící soudní spor v souvislosti s Doménovým jménem, ať již vedený ze strany Žadatele nebo proti němu.
Za výjimečných okolností může CZ.NIC zrušit registraci nebo pozastavit registraci Doménového jména, zejména tehdy, když by podle úsudku CZ.NICu pokračující registrace přivedla CZ.NIC do rozporu se zákonnými povinnostmi nebo podmínkami soudního příkazu nebo tam, kde by se jednalo o rozpor s Pravidly platnými v té době.
Zahájení sporu v rámci domeny .cz
Vyberte si odborníka, který bude Vaši stranu ve sporu zastupovat. Níže uvedený formulář vyplňte a odešlete e-mailem na adresu spory@nic.cz. Žádost o zahájení sporu se musí posílat ještě vytištěná a podepsaná odpovědnou osobou navrhovatele doporučeným dopisem na adresu:
CZ.NIC, zájmové sdružení právnických osob
správa domény .cz
Lužná 591
160 00 Praha 6
CZNIC upozorňuje, že není orgánem, který rozhoduje o právu fyzických či právnických osob na vlastnictví doménových jmen.
CZNIC z.s.p.o. vedené spory pouze eviduje a předává k vyřízení zvolenému rozhodci dle pravidel řešení sporů viz. Postup při řešení sporů souvisejících s doménovými jmény. Tento zvolený rozhodce dále oslovuje protistranu a vede jednání v souladu se zmíněnými pravidly. Rozhodčí řízení je možné realizovat pouze dohodnou-li se obe strany sporu o tomto typu řešení.
CZNIC dále upozorňuje, že kromě této možnosti existuje vždy také možnost vést o vlastnictví doménového jména spor u řádného soudu.
CZNIC informuje, že zvoleným rozhodcem podle pravidel viz. zde může být prakticky jakákoliv osoba, která se bude řídit výše zmíněnými pravidly.
CZNIC dále upozorňuje, ze nebude přijímat žádosti o spor, na kterých nebude uvedeno přesné jméno a kontaktní adresa na zvoleného rozhodce.
CZNIC také informuje, že v případě, že se jedná o záležitost, kde není problémem vlastnictví daného doménového jména, ale jde např. o překlepy ve jménech kontaktních osob, o změnu kontaktních osob v souvislosti s ukončením pracovního poměru apod., je možné se obrátit písemnou žádostí přímo na CZNIC.
Žádost musí obsahovat zejména přesný popis požadavku, přesný popis zdůvodněni proč by mělo být žádosti vyhověno a také veškeré nezbytné podklady, které podporují tvrzení žadatele (kopie dokumentů , apod.). Žádosti zasílejte na výše uvedenou adresu.
Postup při řešení sporů s doménovými jmény
V platnosti od 25.1.2001
- Úvodní ustanovení
- Sdružení CZ.NIC z.s.p.o. (CZ.NIC) je oprávněné registrovat doménová jména (Doménová jména) druhého stupně na Internetu pod doménou nejvyššího stupně .cz. (Doména .cz). CZ.NIC může být při provádění registrací nebo správy Doménových jmen nebo při souvisejících činnostech zastoupen svým smluvním partnerem, přičemž platnost tohoto Postupu zůstane i pro takové případy plně zachována. CZ.NIC nepůsobí jako rozhodce sporů týkajících se registrace Doménového jména.
- Tento Postup při řešení sporů souvisejících s Doménovými jmény (Postup) je neoficiální procedura usilující o vyřešení sporů mimosoudní cestou, v souladu se zákonem č. 216/1994 Sb. o rozhodčím řízení a výkonu rozhodčích nálezů (zákon o rozhodčím řízení).
- CZ.NIC doporučuje tento Postup pro řešení rozporných nároků týkajících se práva registrovat určité doménové jméno. Postup nezakládá žádné osobě jakákoli práva a neomezuje právní nebo jiná řízení, která mohou být zahájena jakoukoli osobou včetně CZ.NICu.
- Tento Postup při řešení sporů lze použít, jestliže libovolná osoba je nespokojena s registrací určitého Doménového jména a nebo s rozhodnutím CZ.NICu schválit/pozastavit/zrušit nebo neschválit/nepozastavit/nezrušit registraci určitého Doménového jména.
- Tento Postup je založen na dohodě účastníků sporu (Sporné strany) o předání sporných otázek odborníkovi/prostředníkovi/rozhodci (dále jen Odborník) jejichž prostřednictvím chtějí urovnat, vyjasnit nebo rozhodnout sporné záležitosti týkající se Doménového jména a nebo rozhodnutí CZ-NICu.
- Odborné posouzení může být provedeno Odborníkem vybraným účastníky. Pokud se účastníci sporu nedohodnou na společném Odborníkovi, každý účastník sporu je oprávněn jmenovat jednoho Odborníka podle svého vlastního výběru a skupina Odborníků bude pracovat společně.
- Na požádání účastníků sporu a/nebo zvoleného Odborníka může CZ.NIC vypracovat krátké stanovisko potvrzující základní skutečnosti a časy provedení jednotlivých kroků.
- Použití postupu
- Pokud se Sporné strany a Odborník dohodnou na použití tohoto Postupu stává se pro ně závazným od zahájení smírčího nebo rozhodčího jednání. Pro provádění rozhodčího řízení platí zákon 216/1994 Sb. o rozhodčím řízení a výkonu rozhodčích nálezů. Pokud v tomto zákoně není pro rozhodčí řízení upraveno jinak, platí pro jeho provádění přiměřeně ustanovení tohoto Postupu.
- Smírčím jednáním se rozumí jednání uskutečňované prostředníkem nebo prostředníky (dále jen Odborník), které má vyústit ve smírné, pro obě strany přijatelné urovnání sporné záležitosti.
- Rozhodčím jednáním se rozumí jednání uskutečňované rozhodcem nebo rozhodci ( dále jen Odborník), kdy se Sporné strany ve Smlouvě dohodly na respektování rozhodnutí Odborníka.
- Rozhodčím řízením se rozumí řízení na základě zákona 216/94 Sb.
- Výrazy užité v Postupu v jednotném čísle zahrnují množné číslo a naopak, pokud to význam textu vyžaduje.
- Zahájení sporu ve věci registrace domén
- Žádost o zahájení sporu ve věci registrace domény se podává u CZ.NICu a lze ji zaslat elektronickou poštou, faxem nebo doporučenou poštou. Obsah žádosti a formální náležitosti jsou uvedeny ve Formuláři k zahájení řešení sporu ( Formulář sporu) na http://www.nic.cz na World Wide Web. Podstatnou náležitostí Žádosti jsou i věrohodné důkazní materiály.
- CZ.NIC informuje zvoleného Odborníka o podání Žádosti o zahájení sporu a předá mu Žádost včetně všech došlých příloh k seznámení.
- Odborník pečlivě posoudí svou nestrannost a nezaujatost v daném sporu a funkci Odborníka přijme pouze pokud je přesvědčen, že je schopen ji vykonávat nezaujatě, má patřičnou kvalifikaci k posouzení předmětu sporu a je schopen smírčímu/rozhodčímu jednání věnovat čas a pozornost, kterou mají Sporné strany právo očekávat.
- O rozhodnutí přijmout/nepřijmout funkci Odborníka dle bodu 3.3 Postupu informuje bez zbytečného odkladu navrhovatele sporu a současně i CZ.NIC. Pokud Odborník přijme tuto funkci, zahájí po dohodě s navrhovatelem a zplnomocnění přípravné práce k zahájení smírčího nebo rozhodčího jednání. Dohoda odborníka s navrhovatelem o provedení přípravných prací může mít písemnou i jinou dohodnutou formu. Zahájení přípravných prací je podmíněno složením poplatku, který je zálohou na práci Odborníka v rámci přípravných prací a na výlohy spojené s těmito pracemi, přičemž výše tohoto poplatku bude stanovena v písemné dohodě Odborníka a navrhovatele.
- Odborník informuje druhou stranu o podání Žádosti o zahájení sporu a současně ji seznámí s možností řešit vzniklý spor podle tohoto Postupu. Pokud druhá strana do 30 dnů ode dne obdržení informace o podání Žádosti o zahájení sporu nesdělí Odborníkovi žádné vyjádření, má se za to, že nesouhlasí s Postupem a navrhovatel sporu bude dále postupovat dle platného právního řádu.
- Pokud strana proti níž byla podána Žádost o zahájení sporu souhlasí s možností řešit vzniklý spor podle tohoto Postupu, ale nesouhlasí s osobou navrženého Odborníka, vybere si dle svého uvážení vlastního Odborníka. Dva vybraní Odborníci vyberou třetího a skupina Odborníků bude pracovat společně.
- Zahájení smírčího a rozhodčího jednání
- Odborník potvrdí sporným stranám svou připravenost dle bodu 3.3 Postupu působit jako prostředník/rozhodce při urovnání, vyjasnění nebo rozhodnutí sporné záležitosti a současně jim předloží návrh na uzavření Smlouvy o řešení sporu (Smlouva).
- Smlouvu podepisují na jedné straně Sporné strany a na straně druhé vybraný Odborník. Podpisy stran je možno nahradit dohodnutým kodem.
- Jednání se zahajuje po podpisu Smlouvy a po zaplacení zálohy na jednání, na jejíž výši se Sporné strany a Odborník ve Smlouvě dohodnou.
- Zastoupení sporných stran a účast na jednání
- Sporné strany mohou být na jednání s Odborníkem zastoupeni na základě plné moci nebo mohou být doprovázeni poradci.
- Provádění smírčího a rozhodčího jednání
- Smírčí a rozhodčí jednání se zpravidla uskutečňuje ve vybraných prostorách za přítomnosti Odborníka a obou Sporných stran.
- Odborník může, pokud si sporné strany nestanoví jinak, uskutečnit přípravné jednání i s jednotlivými Spornými stranami, pokud to pokládá z hlediska projednávaného případu za účelné. Přitom důsledně dbá objektivity posuzování případu.
- Uzná-li to Odborník účelným, může se Spornými stranami případ projednávat i pomocí písemného a jiného dohodnutého spojení, zejména prostřednictvím elektronické komunikace.
- Sporné strany jsou povinny spolupracovat s Odborníkem způsobem umožňujícím objektivní a včasné projednání sporné záležitosti.
- Vyžaduje-li to charakter případu, stanoví Odborník na prvním jednání ve spolupráci se Spornými stranami harmonogram jednání a způsob shromáždění podkladů a informací pro posouzení případu.
- Odborník může v průběhu jednání požadovat od Sporných stran další podklady a informace potřebné k posouzení případu.
- Se souhlasem Sporných stran si může Odborník vyžádat informace od třetích osob.
- Úloha odborníka
- Úlohou Odborníka je uskutečnit smírčí nebo rozhodčí jednání a řízení mezi Spornými stranami způsobem, který povede v přiměřené době k posouzení věci umožňující smírné řešení, které vyloučí další jednání před soudem.
- Pokud Odborník v průběhu jednání usoudí, že toto jednání nepovede pro obě Sporné strany k přijatelnému řešení, doporučí jim jeho ukončení.
- Důvěrnost jednání
- Všechny osoby účastnící se smírčího nebo rozhodčího jednání, včetně Odborníka, zmocněnců a poradců Sporných stran, jsou povinni respektovat důvěrnost informací a podkladů s nimiž přišli do styku v souvislosti s tímto jednáním. Výjimku mohou povolit pouze účastníci jednání spolu s Odborníkem.
- Pokud si Sporné strany neujednali jinak, jsou povinny si po skončení jednání vrátit veškeré dokumenty (včetně magnetofonových pásků, videozáznamů, počítačových disket nebo jiných nosičů informací, na nichž jsou doklady zaznamenány) aniž si z nich učinily kopie a pokud tak učinily, jsou povinny předat i tyto kopie. Předání uvedených dokumentů si strany písemně potvrdí.
- Během smírčího a rozhodčího jednání se nepřipouští jakýkoliv záznam z jednání vyjma záznamu, který učiní Odborník, a vyjma těch, na nichž se výslovně Sporné strany za přítomnosti Odborníka předem dohodnou.
- Pokud se Sporné strany nedohodly jinak, ani ony, ani Odborník nepoužijí jako důkaz v soudním nebo jiném řízení:
- stanoviska, vyjádření nebo návrhy učiněné protistranou v průběhu smírčího nebo rozhodčího jednání,
- jakékoliv návrhy ústupků nebo jiných smírných řešení učiněných protistranou v průběhu smírčího nebo rozhodčího jednání,
- jakákoliv doporučení, stanoviska nebo návrhy učiněné Odborníkem v průběhu smírčího nebo rozhodčího jednání,
- údaj o ochotě či neochotě protistrany přijmout v průběhu jednání řešení navrhované protistranou nebo Odborníkem.
- Ukončení smírčího nebo rozhodčího jednání
- Vyplývá-li to z dohody Smluvních Stran může být smírčí nebo rozhodčí jednání ukončeno:
- podpisem smlouvy o uzavření smíru ve sporné záležitosti oběma stranami, vydáním rozhodčího nálezu ve smyslu zákona 216/94 Sb. nebo vydáním odborného stanoviska
- písemným prohlášením alespoň jedné ze sporných stran o ukončení jednání a nebo rozhodnutím odborníka, že je nepravděpodobné, že pokračování jednání povede k urovnání sporu
- nezaplacením dohodnutých poplatků, odměn nebo nákladů
- Jakékoliv urovnání dosažené v rámci smírčího nebo rozhodčího jednání nebude právně závazné, dokud nebude převedeno do písemné formy a podepsáno jménem Sporných stran.
- Odborník stvrdí Sporným stranám ukončení smírčího nebo rozhodčího jednání ve smyslu bodu 9.1 tohoto Postupu a současně provede konečné vyúčtování poplatků a nákladů spojených s jednáním.
- Odborník písemně informuje CZ.NIC ( pokud CZ.NIC není sám účastníkem sporu) o ukončení smírčího nebo rozhodčího jednání a poskytne mu písemnou zprávu/vyjádření o jeho výsledku.
- Vyplývá-li to z dohody Smluvních Stran může být smírčí nebo rozhodčí jednání ukončeno:
- Použití předpisů a pravidel
- V průběhu smírčího a rozhodčího jednání se vychází z existujících obecně závazných právních předpisů, z uzavřené Smlouvy o smírčím a rozhodčím jednání nebo řízení a tohoto Postupu. Pokud Smlouva nestanoví výslovně jinak, je pro smluvní strany závazný tento Postup.
V současné době stále probíhají jednání ohledně kontraktu mezi sdružením EURid (www.eurid.org - organizace, která byla vybrána Evropskou komisí pro správu domény .eu) a Evropskou komisí.
Zatím NEEXISTUJE akreditovaný registrátor .eu a NENÍ možno doménu registrovat popř. předregistrovat. Pokud některá společnost registraci či předregistraci nabízí jakoukoliv formou, uvádí tím v omyl zájemce a nemůže mu poskytnout jakoukoli garanci.
Dále některé společnosti uvádějí cenu za registraci doménového jména pod .eu 10 EUR/ročně. Toto je ale předpokládaná velkoobchodní cena pro akreditované registrátory. Skutečnou koncovou cenu pro držitele určí trh, registrátoři.
Zdroj CZ.NIC, z.s.p.o.